IZJAVA VOJNOTEHNIČKOG GLASNIKA O ETIČKOM POSTUPANJU

NAPOMENA: Uređivačka politika Vojnotehničkog glasnika zasniva se na preporukama Odbora za etičnost u izdavaštvu (COPE Core Practices) i zajedničkim principima transparentnosti i najbolje prakse u izdavaštvu COPE, DOAJ, OASPA i WAME, kao i na najboljim prihvaćenim praksama u naučnom izdavaštvu. Vojnotehnički glasnik je član COPE (Committee on Publication Ethics) od 2. maja 2018. godine i član OASPA (Open Access Scholarly Publishers Association) od 27. novembra 2015. godineUredništvo primenjuje Kontrolnu listu za izdavače otvorenog pristupa o sprovođenju Preporuke UNESKO-a o otvorenoj nauci. Ovaj dokument je deo Uneskovog kompleta alata za otvorenu nauku, osmišljenog da podrži implementaciju Preporuke Uneska o otvorenoj nauci. Proizveden je u partnerstvu sa OASPA.

Osnovna delatnost naučnog časopisa Vojnotehnički glasnik je objavljivanje članaka nakon stručne recenzije. U procesu uređivanja, koji ima za cilj objavljivanje naučnih članaka, neophodno je postići saglasnost o etičkim načelima u postupcima svih učesnika (redakcije, tj. urednika,  članova Uređivačkog odbora i recenzenata časopisa, kao i samih autora). Pomenuta načela i postupci definisani su ovom Izjavom Vojnotehničkog glasnika o etičkom postupanju.

Mere, radnje, odgovornosti i obaveze Redakcije Vojnotehničkog glasnika

Uredništvo Vojnotehničkog glasnika ne traži od autora, niti od trećih strana, plaćanje naknade za apliciranje članka za objavljivanje. Čitav postupak uređivanja i objavljivanja članka za autore je potpuno besplatan, kako usluge prijavljivanja rukopisa i njihove obrade, tako i usluge publikovanja članaka. Ne postoje bilo kakvi skriveni troškovi.

Uredništvo Vojnotehničkog glasnika donosi konačnu odluku o tome koji će se rukopisi objaviti. Odluke se donose isključivo na osnovu vrednosti rukopisa. Moraju biti oslobođene rasnih, polnih/rodnih, verskih, etničkih ili političkih predrasuda. Prilikom donošenja odluke o objavljivanju uredništvo se rukovodi uređivačkom politikom, vodeći računa o zakonskim propisima koji se odnose na klevetu, kršenja autorskih prava i plagiranje.

Rukopisi se čuvaju kao poverljiv materijal. Informacije i ideje sadržane u rukopisima ne smeju se koristiti u lične svrhe bez izričite pisane dozvole autora.

U svom radu, prema preporuci Centra za evaluaciju u obrazovanju i nauci (CEON), Redakcija koristi elektronski sistem uređivanja časopisa SCIndeks (Srpski citatni indeks) ASISTENT (razvijen na bazi platforme OJS), koji omogućava transparentnost i javnost rada, podrazumevajući punu odgovornost za prihvatanje i objavljivanje članka.

Proces uređivanja članka u Vojnotehničkom glasniku podrazumeva sledeće obaveze Redakcije:

1. Nakon prijema članka, Redakcija od autora pribavlja Izjavu o autorstvu u kojoj autori: navode svoj pojedinačni doprinos u izradi članka; potvrđuju da su upoznati sa politkom časopisa u vezi sa povlačenjem već objavljenih radova; potvrđuju da poslati rukopis predstavlja originalan rad koji su napisali i potpisali navedeni autori i koji nije objavljen ranije na nekom drugom mestu, te da se rukopis ne razmatra za objavljivanje na drugom mestu i nije istovremeno poslat na recenziju u druge časopise; potvrđuju da članak i dodatni materijali ne sadrže tvrdnje koje bi se mogle smatrati klevetom ili bilo kakve nezakonite tvrdnje i ne sadrže materijal koji na bilo koji način ugrožava lična ili vlasnička prava fizičkih ili pravnih lica; potvrđuju da nemaju sukob interesa koji bi mogao da dovede u pitanje integritet i verodostojnost rezultata koji su objavljeni u članku, kao i da su dobili saglasnost od nosilaca autorskih prava za korišćenje svih izvoda iz dela zaštićenih autorskim pravima i drugih materijala zaštićenih autorskim pravima koji su korišćeni u rukopisu i da su naveli izvore u rukopisu i dodatnim materijalima.

2. Pre dodele rukopisa uredniku Redakcija proverava da li je sadržaj rukopisa plagijat, radi provere originalnosti prispelih radova i sprečavanja publikovanja plagijata i duplikata. Vojnotehnički glasnik ne objavljuje plagirane radove. Uredništvo polazi od stava da je plagiranje, odnosno preuzimanje tuđih ideja, reči ili drugih oblika kreativnog doprinosa i njihovo predstavljanje kao sopstvenih, grubo kršenje naučne i izdavačke etike. Plagiranje može da uključuje i kršenje autorskih prava, što je zakonom kažnjivo.
Plagiranje obuhvata:
‒ doslovno (reč po reč) ili gotovo doslovno preuzimanje ili smišljeno, radi prikrivanja izvora, parafraziranje delova tekstova drugih autora bez jasnog naznačavanja izvora;
‒ kopiranje jednačina, podataka ili tabela iz drugih dokumenata bez pravilnog naznačavanja izvora i/ili bez dozvole izvornog autora ili nosioca autorskog prava.

Rukopis u kojem se utvrde jasne indicije da je plagiran biće automatski odbijen. U slučaju da se plagijarizam otkrije u već objavljenom radu, članak će biti opozvan (povučen) u skladu sa procedurom opisanom u tački 6.
Radi sprečavanja plagijata u časopisu rukopisi se podvrgavaju proveri uz pomoć sistema iThenticate/CrossRef u okviru servisa SCIndeks ASISTENT. Rezultate dobijene proverom verifikuje uredništvo časopisa u skladu sa smernicama i preporukama Komiteta za etiku publikovanja (COPE).

3. Nakon provere na plagijarizam Redakcija dodeljuje prispeli rukopis uredniku koji će nadalje voditi uređivački proces i odabrati recenzente. Uredništvo i urednik kojem je dodeljen prispeli članak ne smeju biti u sukobu interesa u vezi sa rukopisom koji razmatraju.
Ako takav sukob interesa postoji, o izboru recenzenata i sudbini rukopisa odlučuje Uređivački odbor. Članovi Uređivačkog odbora za koje se pretpostavi da bi mogli biti u sukobu interesa takođe ne učestvuju u postupku odlučivanja o određenom rukopisu.

4. Rukopisi se upućuju na recenziju tek nakon inicijalne ocene da li su, s obzirom na formu i tematski delokrug, podobni za objavljivanje u Vojnotehničkom glasniku. Posebna se vodi računa da inicijalna ocena ne traje duže nego što je neophodno.
Vojnotehnički glasnik primenjuje postupak „dvostrukog anonimnog recenziranja svih radova.
Glavni urednik i članovi uredništva dužni su da preduzmu odgovarajuće mere da autori i recenzenti ostanu međusobno anonimni tokom i nakon procesa recenzije, u skladu sa dvostrukim slepim procesom recenzije. Pored toga, uredništvo Vojnotehničkog glasnika može pružiti informaciju o pristiglom rukopisu samo autoru, recenzentima ili potencijalnim recenzentima, ukoliko je to potrebno.
Svaki rukopis recenziraju bar dva recenzenta, nezavisno jedan od drugog, a njihov identitet je međusobno nepoznat. Recenzenti se biraju isključivo prema tome da li raspolažu relevantnim znanjima za ocenu rukopisa. Ne smeju biti iz iste institucije kao autori rukopisa, niti biti njihovi koautori u skorijoj prošlosti. Eventualni predlozi autora rukopisa da se angažuju određeni recenzenti ne uvažavaju se.
Cilj recenzije jeste da uredništvu pomogne u donošenju odluke da li rad treba prihvatiti ili odbiti, kao i da se u procesu komunikacije s urednikom, autorima i drugim recenzentima poboljša kvalitet rukopisa.
Tokom postupka recenzije glavni urednik može da zahteva od autora da dostave dodatne informacije, uključujući i primarne podatke, ako su one neophodne za donošenje suda o rukopisu. Urednik i recenzenti moraju da čuvaju takve informacije kao poverljive i ne smeju ih upotrebiti u druge svrhe.

U redovnim okolnostima postupak recenziranja traje najviše četiri nedelje, a samo izuzetno do tri meseca. Period od prijema rada do njegovog objavljivanja traje, u proseku, 90 dana.

U slučaju da autori imaju ozbiljne i osnovane zamerke na recenziju, uredništvo proverava da li je ona objektivna i da li zadovoljava akademske standarde. Ako se posumnja u objektivnost ili kvalitet recenzije, urednik angažuje dodatne recenzente.
Dodatni recenzenti se angažuju i u slučaju kada su odluke postojeća dva recenzenta međusobno oprečne (odbiti/prihvatiti) ili na drugi način nepomirljive.

Konačnu odluku o prihvatanju rukopisa za objavljivanje donosi isključivo uredništvo.

5. U izuzetnim slučajevima, a posebno u onim okolnostima kada je izbor časopisa ograničen zbog specifične tematike članka, članovi uredništva časopisa Vojnotehnički glasnik mogu biti i autori njegovih naučnih radova. Ipak, u ovom slučaju uredništvo sprovodi dodatno transparentniji i rigorozniji dvostruko slepi proces recenzije. To podrazumeva da će Redakcija časopisa uložiti napor da održi integritet recenzije i neobjektivnost svede na najmanju moguću meru, tako što će drugi urednik saradnik voditi proceduru recenzije nezavisno od urednika autora, pri čemu će taj proces biti apsolutno transparentan. Uredništvo će posebno voditi računa da recenzent ne prepozna ko je napisao rad. Kao dodatnu meru predostrožnosti, ako i kada se takav članak objavi, uredništvo može objaviti propratni komentar koji pokazuje koliko je proces uređivanja i recenzije bio transparentan.

6. U slučaju kršenja prava Vojnotehničkog glasnika, nosilaca autorskih prava ili samih autora, objavljivanja istog rukopisa u više časopisa, lažnog autorstva, plagijata, manipulacije podacima radi prevare ili bilo koje druge zloupotrebe, objavljeni rad se mora opozvati.
Članak se može opozvati i zato da bi se ispravile ozbiljne i brojne omaške koje nije moguće obuhvatiti objavljivanjem ispravke. Opoziv objavljuje uredništvo, autor(i) ili obe strane sporazumno.
Opoziv ima oblik zasebnog rada koji se prikazuje u sadržaju sveske i urednički klasifikuje kao Opoziv ili Retrakcija.
Opozivi se publikuju prema zahtevima COPE koje je razradio CEON, kao izdavač baze u kojoj se Vojnotehnički glasnik primarno indeksira, odnosno izdavač nacionalnog citatnog indeksa gde se metapodaci opoziva i opozvanih radova moraju označiti odgovarajućim upozorenjima i međusobno povezati unakrsnim linkovima:
U  elektronskoj verziji izvornog članka (onog koji se povlači) uspostavlja se veza (HTML link) sa obaveštenjem o povlačenju. Povučeni članak se čuva u izvornoj formi, ali sa vodenim žigom na PDF dokumentu, na svakoj stranici, koji ukazuje da je članak povučen (RETRACTED).

7. Redakcija je otvorena za akademsku, naučno zasnovanu, kolegijalnu i podsticajnu razmenu mišljenja i kritiku, odnosno za iznošenje eventualnih neslaganja u vezi sa rezultatima objavljenim u člancima Vojnotehničkog glasnika, time što će pružiti mogućnost učesnicima da njihovi predmetni dopisi ili polemike budu objavljeni u rubrici časopisa „Pisma uredniku.

Mere, radnje, odgovornosti i obaveze recenzenata Vojnotehničkog glasnika

Recenzenti su dužni da kvalifikovano i u zadatim rokovima dostave uredniku ocenu naučne, odnosno stručne vrednosti rukopisa. Recenzent vodi posebnu brigu o stvarnom doprinosu i originalnosti rukopisa. Recenzija mora biti sasvim objektivna, a sud recenzenta jasan i potkrepljen argumentima.

Recenzenti ocenjuju rukopise u odnosu na usklađenost sadržaja s profilom Vojnotehničkog glasnika, značaj i korisnost sadržaja, adekvatnost primenjenih metoda, naučnu vrednost sadržanih informacija, stil izlaganja i opremljenost teksta. Recenzija ima standardni format koji obuhvata ocene pojedinih dimenzija rada, opštu ocenu i zaključnu preporuku. Neprihvatljiva je lična kritika autora.

Recenzent ne sme biti u sukobu interesa sa autorima ili finansijerom istraživanja. Ukoliko takav sukob postoji, recenzent je dužan da o tome pravovremeno obavesti urednika. Recenzent ne prihvata na recenziju radove izvan oblasti za koju se smatra potpuno kompetentnim.
Recenzenti treba da upozore glavnog urednika ako osnovano sumnjaju ili imaju saznanje o povredama etičkih standarda od strane autora rukopisa. Dužnost recenzenta jeste da skrene pažnju uredniku na značajna podudaranja ili sličnost rukopisa sa već objavljenim radom, ukoliko o tome ima lična saznanja. Takođe, treba da prepozna relevantne izvore koji u radu nisu uzeti u obzir. Može da preporuči citiranje određenih referenci, ali ne sme da zahteva citiranje radova objavljenih u časopisu Vojnotehnički glasnik ili svojih radova, ako za to ne postoji opravdanje.
Od recenzenata se očekuje da svojim sugestijama unaprede kvalitet rukopisa. Ako ocene da rad zaslužuje objavljivanje uz korekcije, dužni su da preciziraju način na koji to može da se ostvari.

Rukopisi koji su poslati recenzentu moraju se smatrati poverljivim dokumentima. Recenzenti ne smeju da koriste materijal iz rukopisa za svoja istraživanja bez izričite pisane dozvole autora.

Redakcija Vojnotehničkog glasnika podstiče recenzente da recenzije verifikuju na svojim personalizovanim stranicama na platformi Web of Science, prema uputstvu na stranici Registracija u Web of Science.
Kada recenzent uradi recenziju članka za Vojnotehnički glasnik biće pitan da li želi da prati, potvrdi i dobije priznanje za svoj rad na platformi WoS. Recenzent zatim može koristiti svoju verifikovanu recenziju kao dokaz o svojim doprinosima naučnoj zajednici u aplikacijama za promociju, finansiranje i sl.
Recenzentska politika Vojnotehničkog glasnika
:

– omogućava javno prikazivanje recenzije (isključivo nakon objavljivanja članka),
– recenzentima prikazuje naslove recenziranog članka (isključivo nakon objavljivanja članka).

Mere, radnje, odgovornosti i obaveze autora koji pišu članke za Vojnotehnički glasnik

Autori garantuju da rukopis predstavlja njihov originalan doprinos, da nije objavljen ranije i da se ne razmatra za objavljivanje na drugom mestu. Istovremeno predavanje istog rukopisa u više časopisa predstavlja kršenje etičkih standarda, što ga isključuje iz daljeg razmatranja za objavljivanje u Vojnotehničkom glasniku. Rad koji je već objavljen na nekom drugom mestu ne može biti preštampan u časopisu Vojnotehnički glasnik.

Autori snose svu odgovornost za celokupni sadržaj rukopisa. Rukopis ne sme da sadrži neosnovane ili nezakonite tvrdnje, niti da krši prava drugih lica.

Autori su dužni da obezbede da njihov autorski tim naveden u rukopisu obuhvati samo ona lica koja su značajno doprinela sadržaju rukopisa. Ako su u bitnim aspektima istraživačkog projekta i pripreme rada učestvovala i druga lica, njihov doprinos treba navesti u fusnoti ili posebnoj napomeni (Zahvalnica, Acknowledgements).
Obaveza je autora da u napomeni navedu naziv i kodnu oznaku naučnoistraživačkog projekta u okviru kojeg je rad nastao, kao i pun naziv finansirajuće institucije. U slučaju da je rad pod istim ili sličnim naslovom bio izložen na nekom skupu u vidu usmenog saopštenja, detalji o tome treba da budu navedeni na istom mestu.

Autori su dužni da potpuno i pravilno citiraju izvore koji su značajno uticali na sadržaj istraživanja i rukopisa. Delovi rukopisa, uključujući tekst, jednačine, slike ili tabele, koji su doslovno preuzeti iz drugih radova, moraju biti jasno označeni posebnom napomenom, npr. znacima navoda sa preciznom oznakom mesta preuzimanja (broja stranice) ili, ako su obimniji, navedeni u zasebnom paragrafu.

Pune reference svih navoda u tekstu (citata) moraju biti navedene u zasebnom odeljku (Literatura) i to na jednoobrazan način, u skladu sa citatnim stilom koji Vojnotehnički glasnik koristi (Harvard Style Manuel). U odeljku Literatura navode se samo citirani, a ne i ostali izvori korišćeni prilikom pripreme rukopisa.

U slučaju da autori otkriju važnu grešku u svom radu nakon njegovog objavljivanja, dužni su da odmah o tome obaveste glavnog urednika (ili Redakciju Vojnotehničkog glasnika) i da sarađuju u procesu povlačenja ili ispravljanja rada.

Obaveza je autora da u rukopisu navedu da li su u finansijskom ili bilo kom drugom bitnom sukobu interesa koji bi mogao da utiče na njihove rezultate ili interpretaciju rezultata.

Ako se u autorovom istraživanju pojavljuju hemijska jedinjenja, postupci ili oprema koji su opasni po zdravlje ljudi ili životinja, to mora biti jasno naznačeno u rukopisu.

Predavanjem rukopisa autori se obavezuju na poštovanje uređivačke politike časopisa Vojnotehnički glasnik, što potvrđuju dostavljanjem Izjave o autorstvu.

Razrešavanje spornih situacija

Svaki pojedinac ili institucija mogu uredniku i/ili uredništvu prijaviti saznanja o kršenju etičkih standarda i drugim nepravilnostima i o tome dostaviti verodostojne informacije/dokaze radi pokretanja istrage. Postupak provere iznetih dokaza odvija se na sledeći način:
‒ glavni urednik donosi odluku o pokretanju istrage;
‒ tokom tog postupka svi dokazi se smatraju poverljivim materijalom i predočavaju samo onim licima koja su direktno obuhvaćena slučajem;
‒ osumnjičenim licima pruža se prilika da odgovore na iznete optužbe;
‒ ako se utvrdi da je zaista došlo do nepravilnosti, ocenjuje se da li je reč o manjem prekršaju ili grubom kršenju etičkih standarda.

Manji prekršaji, bez posledica po integritet rada i Vojnotehničkog glasnika, na primer kada je reč o nerazumevanju ili pogrešnoj primeni publicističkih standarda, razrešavaju se u direktnoj komunikaciji s autorima i recenzentima, bez uključivanja trećih lica, na neki od sledećih načina:
‒ autorima i/ili recenzentima upućuje se pismo upozorenja;
‒ objavljuje se ispravka rada, na primer u slučaju kada se sa spiska referenci izostave izvori koji su u samom tekstu citirani na propisan način;
‒ objavljuje se eratum, na primerukoliko se ispostavi da je greška nastala omaškom uredništva.

U slučaju grubog kršenja etičkih standarda, uredništvo može da preduzme različite mere:
‒ objavljuje saopštenje ili uvodnik u kojem se slučaj opisuje;
‒ službeno obaveštava afilijativnu organizaciju autora/recenzenta;
‒ povlači objavljeni rada;
‒ izriče zabranu objavljivanja u časopisu na određeni period;
‒ predočava slučaj nadležnim organizacijama i regulatornim telima radi preduzimanja mera iz njihove nadležnosti.

Ove mere mogu se primenjivati pojedinačno ili istovremeno. U procesu razrešavanja slučaja po potrebi se konsultuju relevantne ekspertske organizacije, tela ili pojedinci.

Prilikom razrešavanja etički spornih postupaka uredništvo se rukovodi smernicama Komiteta za etiku publikovanja (COPE).

Odricanje odgovornosti

Izneseni stavovi u objavljenim radovima ne izražavaju stavove urednika,  članova Redakcije i Uređivačkog odbora časopisa Vojnotehnički glasnik. Autori preuzimaju pravnu i moralnu odgovornost za ideje iznesene u svojim radovima. Izdavač neće snositi nikakvu odgovornost u slučaju ispostavljanja bilo kakvih zahteva za naknadu štete.

Sukob interesa

Vojnotehnički glasnik se pridržava politike o sukobu interesa koju preporučuju COPE i/ili druga međunarodna regulatorna tela (ICMJE, EASE). Autori su obavezni da se o sukobu interesa izjasne u Izjavi o sukobu interesa. U Izjavi autori su dužni da navedu: 1) tvrdnju o svim potencijalnim sukobima interesa za svakog imenovanog autora relevantnim za sadržaj članka ili tvrdnju da takvih konflikta nemaju; 2) tvrdnju o načinu na koji je članak finansiran, konkretno o finansiranju, delimičnom ili ukupnom, od strane neke kompanije ili, pak, tvrdnju da takve umešanosti nije bilo i 3) sveobuhvatno objašnjenje uloge sponzora u pripremi članka ako je članak sponzorisan, bilo u celini, bilo delimično.

Reklamiranje

U Vojnotehničkom glasniku nije dozvoljeno reklamiranje.

Detalji o etičkom postupanju Vojnotehničkog glasnika dostupni su i na stranicama časopisa: Uređivačka politika, Upravljanje kvalitetom časopisa, Podrška kvalitetu radova u Srpskom citatnom indeksu ‒ izdavaču baze u kojoj se Vojnotehnički glasnik primarno indeksira, odnosno izdavaču nacionalnog citatnog indeksa.

Verzija za štampu

A+ A-
sr  ru  en  de  fr  es

Pretraga

Poslednje vesti

Važniji linkovi

Pratite nas